info

Vítejte na portálu Svět Produktivity

 

Editorial - Něco se stane

vychozi obrazek clanek

Kdyby žil slavný spisovatel Joseph Heller, možná by napsal pokračování svých knih Hlava 22 a Něco se stalo. Mistr absurdních situací a černého humoru by ji možná nazval “Něco se stane“. Ekonomičtí teoretikové denně hovoří o tom, co se stalo, ale nikdo není schopen nám říci, se co se stane. Vědí, že něco se stane. Jen nikdo neumí nahlas říct co.

Kdyby žil slavný spisovatel Joseph Heller, možná by napsal pokračování svých knih Hlava 22 a Něco se stalo. Mistr absurdních situací a černého humoru by ji možná nazval “Něco se stane“. Když poslouchám ekonomické teoretiky, kteří nám denně hovoří o tom, co se stalo, mám vždy chuť zeptat se jich, co bude dál a co se stane. Jenže oni to nevědí. Ve školách je naučili citovat staré teorie, demagogicky opakovat nesmysly o hospodářském růstu a analyzovat minulost. Když se přejde na budoucnost, všichni jsou podezřele tiše. Ale vědí, že něco se stane. Jen nikdo neumí nahlas říct co.

V Bibli se píše, že za hřích Adama a Evy bylo lidstvo potrestáno tím, že ženy budou rodit v bolestech, muži pracovat v potu tváře. Dnes v potu tváře zvyšujeme produktivitu práce a klaníme se bohu, který se jmenuje HDP.

Lidi jsme přejmenovali na "lidské zdroje" a požadujeme od nich dvě věci:

  1. Aby zajistili růst naší společnosti a blahobytu tím, že budou v práci vyrábět produkty stále produktivněji.
  2. Aby si ve volném čase kupovali vyrobené produkty ve stále větších množstvích. 

Na to, aby to celé fungovalo, potřebujeme "motivaci". Dopoledne v práci lidi "motivujeme", aby lépe pracovali a odpoledne je "motivujeme", aby si více kupovali, utráceli a půjčovali.

Když se člověku (nebo lidskému zdroji?) nechce, tak mu třeba dát doping nebo stimulátor. Stimulují státy, vlády, banky, managementy. Úplný drogový kartel. Proč to stále všichni nazývají motivací? Hovoří o penězích a systému odměňování a spojují to s motivací. To je podobné, jako kdybychom mluvili o sexu za peníze a nazývali bychom ho láskou. Od malička až do důchodu ženeme stádo lidských zdrojů ke štěstí a Bůh tohoto štěstí se jmenuje Růst HDP.

Mluvíme o krizi, ale ona se týká pouze západní části světa a finanční problémy jsou pouze vrcholem ledovce. Kdysi si lidé našetřili a pak investovali, dnes si půjčují a pak si užívají. Plní si své touhy a neuvědomují si, že touha se naplnit nedá. Jejím naplněním vznikají další a další touhy, podobně jako při závislosti na drogách. A lidé se ženou za věcmi, které vůbec nepotřebují.

Něco se stane. Máme v politice figurky řízené na dálku mafiány v pozadí. Korupce je všude. Lékař si ptá úplatek od maminky s těžce nemocným dítětem, úplatky a provize se berou nejen na ministerstvech a v parlamentu, ale i na obecních úřadech, ve výběrových řízeních. Nevěříme soudcům, poslancům ani policistům. Věříme ještě něčemu? Lidé se začínají bouřit a zvedat hlavu. Mnozí poctiví a vlivní podnikatelé začínají mluvit, že už bylo dost. Začínají podporovat protikorupční aktivity. Současní politici jsou stejní jako komunisté, které jsme před 22 lety vyprovázeli s cinkajícími klíči. Na ty současné však cinkající klíče neplatí, budeme muset vzít do rukou klíče francouzské. Něco se stane.

Ano. Je ticho před bouřkou, neboť všichni vědí, že se něco stane. Bublina praskne a lidé začnou hlasitě křičet, že císař je nahý. Něco se stane i ve světě podnikání a podniků. Toto není cyklická krize, ale očista a transformace. Vznikají paralelní systémy k systémům, které jsou prohnilé a nefunkční. Co bude? Na co se máme připravit? Takto se často ptají lidé v podnicích. Třeba se připravit na změny, které budou velké. Změny nás musí motivovat a ne paralyzovat. Musíme se naučit mluvit pravdu. Přímo a jednoduše. Vrátit se do dob, kdy slovo chlapa platilo a právníci byli zbyteční. Bude dobré mít u sebe dobré lidi, kterým důvěřujeme. Lidi do nepohody, kteří nás neopustí. Znovu si začneme vážit lidské práce a skutečných hodnot, ne spekulací a prázdných řečí.

Buďte připraveni. Něco se stane. Bude to velký třesk, bude to bolet, ale bez řádné dávky "chemoterapie" tuto rakovinu naší civilizace nedokážeme vyléčit.

Klíčová slova:

Motivace

Zdroj:

www.centrumpi.euhttp://www.ipaslovakia.sk