info

Vítejte na portálu Svět Produktivity

 

„Vítejte v Google, trochu jiné firmě…“ USA tour 2012, zápisky z cest

Google.jpg

Málokdy se dnes setkáte s větou - jdu si něco vyhledat na internetu. Dnes se již na internetu nic nevyhledává, dnes se všechno googluje! V roce 2006 se sloveso googlovat či googlit dokonce objevilo v Oxford English Dictionary a společnost Google se stala jednou z nejcennějších světových značek. V níže uvedeném článku se dozvíte o osobních postřezích a dojmech autora z působivé návštěvy pobočky Google v New Yorku.

Google v New Yorku sídlí v nádherné starobylé budově ve čtvrti Chelsea na Manhattanu a vůbec není snadné se zde dostat. Vstupní procedury byly velmi podobné těm na letišti při příletu do Spojených států, jen ti úředníci zde byli milejší a tak jsme byli ušetřeni dotazů, co zde děláme, jak dlouho zde budeme, kde bydlíme atd. Možná však jen proto, že naše návštěva byla dlouho dopředu avizována. Olepení registračními nálepkami jsme navštívili několik pater, která zde Google patří.

Pracovní prostředí v Google je jistě každému docela známé, nicméně vidět to všechno na vlastní oči je přeci jen něco jiného. Panuje zde zdánlivý klid – na každém rohu odpočinkové koutky a masážní křesla; místnost s pingpongem, hracím fotbalem, hudebními nástroji, kulečníkem a mnoha dalším relaxačním náčiním; hrací automaty, knihovny a studovny, dokonce i s tajnou místnůstkou za otočnou zdí, tak jak to vídáme v detektivkách. Prostě trošku jiná firma...

Moc příjemné pravidlo zde platí – každý zaměstnanec má být maximálně 25 metrů od jídla a pití! Docházení na oběd do města je plýtvání, proto je v Google pět jídelen a tak je každý pracovník kdykoli „u zdroje". Vše samozřejmě zdarma, jeden z mnoha firemních benefitů. Dokonce si ti vybíraví mohou zvolit mezi coca colou a pepsi colou, nemluvě pak o tom, že Google v New Yorku má jako jediná ze 70 poboček po celém světě svého baristu! (pozn. - barista je člověk, který se specializuje na přípravu kávy, obzvláště espressa a nápojů založených na espressu). Už jen proto bych zde chtěl pracovat!

Při naši návštěvě (4. 10. 2012) se kolem velkých otevřených kanceláří proháněli pracovníci na koloběžkách – efektivní řešení dopravy v ohromných firemních prostorech. Koloběžky mají i dvě základní rozlišení – černá držátka znamenají, že jde o soukromý majetek, ty s červenými držátky jsou dostupné pro kohokoliv. Vrcholem firemní svobody byla návštěva malého koutku, kde fungoval bar sponzorovaný zaměstnanci. Na dotaz, zda se v práci může pít, jsme dostali kladnou odpověď s dovětkem, že není dovoleno se opít...

Jediné, co byste v Google marně hledali, jsou „píchačky". Pracovníci si sami řídí pracovní dobu, mohou být ve společnosti klidně několik dní v kuse nebo naopak libovolně doma, vždy však s ohledem a respektem k plánovaným pracovním schůzkám se svými kolegy. A jak tato společnost vlastně může fungovat? Odpověď je jednoduchá - je plná motivovaných lidí, kteří dělají zajímavé věci, milují svou práci a jsou hrdí na svou firmu. Pracovat pro Google již něco znamená – přijímá se zde méně než jedno procento uchazečů!